Beş hədəf YQHT və bütün müvafiq idarəetmə strukturları ilə işləyərək YHB uşaq müəssisələrində yaşayan yetkinlik yaşlarında (14-17) olan gənclərə yardım edir, onlara məhsuldar, səmərəli həyat qurmaları üçün lazım olan bacarıqları təmin etmək məqsədilə onları Məşğulluq Mərkəzləri və ya Texniki Peşə məktəbləri ilə əlaqələndirir. Layihə Azərbaycanın 5 müxtəlif regionunda həyata keçiriləcəkdir – Bakı, Gəncə, Lənkəran, Şəki, Quba. Ümumi məqsəd: Azərbaycanda təcrid olunmuş gənclər üçün tam, məhsuldar və bərabər iş imkanları və müvafiq fəaliyyətin yaradılması yolu ilə yoxsulluğu azaltmaqdır. Proqramın Vəzifəsi: Vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının imkanlarından istifadə və onların artırılması yolu ilə təcrid edilmiş gənclər üçün yaşayış imkanlarını artırmaqdır.
Yeniyetmələr üçün həyat bacarıqları proqramı, Uşaqların Xilası Azərbaycan və Avropa Birliyi Komissiyası, Dekabr 2010 - Oktyabr 2011